1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Informacja w sprawie planowanej zmiany nazwy ulicy 35-lecia PRL w Kwilczu

26-01-2017

Informacja

w sprawie planowanej zmiany nazwy ulicy 35-lecia PRL w Kwilczu

W dniu 1 kwietnia 2016 r. Sejm RP przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r.,  poz. 744).

Zgodnie z art.  1 ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Jak wskazuje art.  1 ust. 2 ustawy za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Na terenie miejscowości Kwilcz funkcjonuje aktualnie nazwa ulicy „ulica 35-lecia PRL”, odnosząca się do uznanego jako „komunistyczny” okresu, konieczne jest zatem podjęcie działań zamierzających do zmiany nazwy tej ulicy.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, bowiem stosownie do zapisów art. 6 ust. 1 gminy mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (czyli od dnia 2 września 2016 r.) – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób. W przypadku natomiast niewykonania tego obowiązku wojewoda wyda zarządzenie zastępcze, w którym nada nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1440, z późn. zm.) należy do wyłącznej właściwości gminy. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy zwyczajowo poprzedzone jest pewną formą konsultacji ze społecznością lokalną, której podejmowana decyzja będzie dotyczyła, jednak jej wyniki nie wiążą rady gminy.

Zwrócić należy uwagę, że zmiana nazewnictwa ulic dotyczy części mieszkańców wspólnoty, a sposób rozstrzygnięcia tej sprawy ma istotny wpływ na funkcjonowanie gminy i warunki życia jej mieszkańców oraz zaspokajanie ich potrzeb, a zarazem wiązać się będzie z konkretnymi uciążliwościami mającymi postać obowiązków prawnych. Podkreślenia wymaga, że art. 5 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej stanowi, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową (co oznacza że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nimi, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności), jak również zdecydowano, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo zapisów ustawy na mieszkańcach i tak ciążyć będą inne obowiązki jak np. zawiadomienia o zmianie adresu urzędów i instytucji publicznych, jak na przykład urzędy skarbowe czy Krajowy Rejestr Sądowy. Ponadto osoby będące przedsiębiorcami oprócz dokonania zmian w rejestrach ewidencjonujących prowadzenie działalności gospodarczej zmuszone będą ponieść koszty wymiany szyldów, przedruku materiałów reklamowych, aktualizacji stron internetowych czy zgłoszenia zmian w bazach przedsiębiorców.

Do Urzędu Gminy w Kwilczu wpłynęły dwie propozycje dotyczące zmiany nazwy ulicy:

1. Wniosek pana Stanisława Wierzchowieckiego o zmianę dotychczasowej nazwy na „ulicę płk. Łukasza Cieplińskiego

Zwrócić należy uwagę, iż Uchwałą Nr XLVII/357/2014 Rady Gminy Kwilcz z dnia 14 października 2014 r. w sprawie nadania nazwy skwerowi w miejscowości Kwilcz (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2014 r., poz. 5472), Rada Gminy nadała obszarowi położonemu przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kwilczu nazwę „Skwer Pułkownika Łukasza Cieplińskiego” – jest to miejsce, gdzie odbywają się gminne uroczystości związane z obchodem świąt narodowych, jest tam też tablica poświęcona płk. Ł. Cieplińskiemu. Pamięć o płk. Ł. Cieplińskim, jednym z najwybitniejszych postaci polskiego podziemia antykomunistycznego, została już zatem uhonorowana. Zważywszy, że nazwa ulicy ma znaczenie z punktu widzenia zadań i kompetencji administracji publicznej, zwłaszcza w zakresie prowadzenia różnego rodzaju ewidencji i planowania przestrzennego (nazwa ulicy pełni przede wszystkim funkcje porządkujące i ewidencyjne) powtórzenie tej nazwy możnaby uznać za nieuzasadnione.

2. Propozycja Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kwilcz” dotycząca zmiany dotychczasowej nazwy na „ulicę Powstańców Wielkopolskich”, która dodatkowo powodowałaby konieczność zmiany numeracji (dotychczasowe nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 uzyskałyby numerację odpowiednio: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29).  

Podkreślić należy, że kwestia zmiany nazwy ulicy jest ważna, w szczególności dla mieszkańców ulicy 35-lecia PRL, stąd zasadne jest poinformowanie mieszkańców o konieczności dokonania zmiany nazwy ulicy, w związku z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, natomiast po upływie wskazanego w ustawie terminu i nierozstrzygnięciu tej kwestii przez samorząd, zmiana zostanie dokonana przez Wojewodę Wielkopolskiego. Zasadnym jest zatem nadanie takiej nazwy, która spotka się ze społeczną akceptacją, ponieważ na nazwę nadaną przez Wojewodę Wielkopolskiego samorząd nie będzie miał żadnego wpływu.

Na stronie internetowej gminy Kwilcz oraz BIP (w zakładce „Komunikaty i ogłoszenia”) oraz na stanowisku ds. dróg (pokój nr 24) dostępna jest ankieta, przedmiotem której będzie zebranie opinii dotyczących zmiany nazwy ulicy oraz propozycji nowej nazwy dla obecnej ulicy 35-lecia PRL. Wyrażenie stanowiska następuje poprzez wpisanie propozycji zmiany nazwy dla dotychczasowej ulicy 35-lecia PRL. Wypełnioną ankietę należy dostarczyć do Urzędu Gminy w Kwilczu, przesłać pocztą lub e-mailem (office@kwilcz.pl) z propozycją zmiany nazwy ulicy (na formularzu zamieszczonym na stronie internetowej – wraz z podaniem imienia i nazwiska oraz adresu) w terminie do dnia 28.02.2017 r.

Zapraszamy Państwa do wyrażenia opinii na temat przedstawionych propozycji, także do ewentualnego wskazywania własnych wniosków wraz z uzasadnieniem, które zostaną przeanalizowane, a następnie odpowiednio wzięte pod uwagę przy opracowaniu projektu uchwały Rady Gminy Kwilcz w sprawie zmiany nazwy ulicy 35-lecia PRL.   

 

Załączniki:

Informacja w sprawie planowanej zmiany nazwy ulicy 35-lecia PRL w Kwilczu (pobierz)

Ankieta (pobierz pdf) (pobierz doc)

RRG.6625.1.2017.DR


Urząd Gminy Kwilcz

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23

64-420 Kwilcz

tel. 0048 61 29 15 065

fax 0048 61 29 15 264

e-mail: office@kwilcz.pl

Deklaracja dostępności

Telefon alarmowy 112

Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998

Policja 997

Pogotowie energetyczne 061 295 32 08

Pogotowie gazowe 992

Uwaga - nowe numery telefonów do Urzędu Gminy!Harmonogram odbioru odpadów komunalnych - styczeń - grudzień 2021Ulgi dla przedsiębiorców w czasie epidemiiSprawdź aktualny stan powietrza