1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13-04-2017

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W dniu tym obchodzimy wspomnienie wszystkich zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach przez NKWD. "W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r." - czytamy w uchwale Sejmu.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku. Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego. Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami, formowane przez NKWD, ruszyły 3 kwietnia 1940 roku z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Likwidacja trzech obozów rozpoczęła się w tym samym czasie, według jednolitego planu przygotowanego przez moskiewską centralę NKWD. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 roku stosunków z Polską. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

_______________________________________________________________________________________________

W dniu 12 kwietnia 2017 r. delegacja samorządu kwileckiego oraz delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kwilcz uczestniczyła w Poznaniu obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Do udziału w uroczystościach zaprosił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Obchody rozpoczęły się w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu mszą świętą, którą w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie odprawił ks. Biskup Grzegorz Balcerek, który podczas homilii mówił o przebaczeniu. Po mszy goście uroczystości w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych przeszli pod pomnik Katynia i Ofiar Sybiru, gdzie Apelem Pamięci oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru: wymieniano bohaterów walk o niepodległość, ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz inne niewinne ofiary systemu sowieckiego. W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego do uczestników uroczystości zwrócił się Wicemarszałek Wojciech Jankowiak pytając „dlaczego oni zginęli?" podkreślając, że naszym obowiązkiem jest „dawać wyraz naszej pamięci i  złożyć hołd wszystkim, których reżim bolszewicki skazał na cierpienie, śmierć i poniewierkę”. Uroczystości pod pomnikiem zwieńczyła salwa honorowa,  pieśń  „Marsz Sybiraków”, wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych Polaków na Wschodzie i ceremonia złożenia kwiatów. Organizatorem uroczystości w Poznaniu był Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W gronie współorganizatorów znaleźli się: Stowarzyszenie „Katyń" w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r."

Zdjęcia: strona internetowa www.umww.pl

Urząd Gminy Kwilcz

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23

64-420 Kwilcz

tel. 0048 61 29 15 065

fax 0048 61 29 15 264

e-mail: office@kwilcz.pl

Deklaracja dostępności

Telefon alarmowy 112

Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998

Policja 997

Pogotowie energetyczne 061 295 32 08

Pogotowie gazowe 992

Uwaga - nowe numery telefonów do Urzędu Gminy!Harmonogram odbioru odpadów komunalnych - styczeń - grudzień 2021Ulgi dla przedsiębiorców w czasie epidemiiSprawdź aktualny stan powietrza