1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Uroczyste obchody 66. rocznicy śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego - relacja

02-03-2017

W dniu 2 marca 2017 r. w Kwilczu odbyły się uroczyste obchody 66. rocznicy męczeńskiej śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego połączone z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody 66. rocznicy śmierci Pułkownika Łukasza Cieplińskiego odbyły się w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objętych patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Kwilczu w intencji płk. Łukasza Cieplińskiego, z udziałem władz samorządowych, kombatantów, przybyłych gości, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców. Eucharystię celebrowali ks. Proboszcz J. Kasztelan oraz ks. J. Foltyniewicz, który także wygłosił Słowo Boże. W pamięci wszystkich na długo pozostaną słowa homilii odwołujące się do wartości, na które zwracał uwagę Ł. Ciepliński w swoich grypsach do syna: celami Twego życia to służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem (...), dążenie do rozwiązywania bieżących problemów - na zasadach idei Chrystusowej (…) oraz służba ojczyźnie i narodowi polskiemu.

Po zakończeniu mszy św., pod tablicą upamiętniającą płk. Ł. Cieplińskiego oddano hołd bohaterowi powojennej konspiracji niepodległościowej zamordowanemu przez komunistów, składając wieńce i zapalając znicze. Odczytany został także list Prezydenta RP Andrzeja Dudyskierowany do uczestników.

Wójt Gminy Kwilcz Stanisław Mannek podkreślił, iż uroczystości są hołdem dla płk. Ł. Cieplińskiego oraz dla tych wszystkich „niezłomnich", którzy walczyli o niepodległość, demokrację i wolność w kraju, a była to walka beznadziejna, ze świadomością, iż jej kresem będzie śmierć. Żołnierzy wyklętych było tysiące, z różnych rodzin i domów, a łączyła ich miłość do Polski.

Podczas przemówień podkreślano, że niezależny i niepodległy byt Rzeczypospolitej Polskiej nie byłby możliwy bez ofiary i poświęcenia Żołnierzy Wyklętych. Zwracano uwagę, że historia płk. Ł. Cieplińskiego to oczywiście tragiczne dzieje człowieka, ale równocześnie piękna historia patriotycznej postawy. Postawy tak pięknej, aż wydaje się nierzeczywista. To postawa wytrwania w prawdzie, postawa wytrwania w wierności złożonej przysiędze, wbrew wszystkiemu i wszystkim, aż do końca. Postawy niegodzenia się na niesprawiedliwość i kłamstwo. I w tym sensie bohater ten może stać się dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyły się uroczystą akademią w Zespole Szkół w Kwilczu (informacja oraz fotorelacja na stronie Zespołu Szkół w Kwilczu)

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". 1 marca to data symboliczna. Historycznie nawiązuje ona do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z  Łukaszem Cieplińskim na czele. Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy tworzących powojenną konspirację, która – aż do powstania „Solidarności” – była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia (1945 r.) działało w nim nawet 200 tys. konspiratorów. Blisko 20 tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich–leśnych, a kolejnych kilkadziesiąt tysięcy zapewniało partyzantom m.in. schronienie i łączność.

Galeria - Ciepliński 2017

Urząd Gminy Kwilcz

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23

64-420 Kwilcz

tel. 0048 61 29 15 065

fax 0048 61 29 15 264

e-mail: office@kwilcz.pl

Deklaracja dostępności

Telefon alarmowy 112

Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998

Policja 997

Pogotowie energetyczne 061 295 32 08

Pogotowie gazowe 992

Uwaga - nowe numery telefonów do Urzędu Gminy!Harmonogram odbioru odpadów komunalnych - styczeń - grudzień 2021Ulgi dla przedsiębiorców w czasie epidemiiSprawdź aktualny stan powietrza