1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - pamiętamy...

13-04-2018

Bądźmy razem 13 kwietnia, by dać świadectwo pamięci o ludziach, którzy zginęli za niezłomną postawę i wierność Ojczyźnie. Oddajmy wspólnie hołd Nieśmiertelnym! – apelował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego zapraszając Wielkopolan na obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir.

W dniu 13 kwietnia 2018 r. delegacja samorządu kwileckiego oraz delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kwilcz uczestniczyła w Poznaniu uroczystych obchodach 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, podczas której honory gospodarza pełnił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie, odprawiona w kościele Ojców Dominikanów przez księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka. Bezpośrednio po nabożeństwie uczestnicy ceremonii wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe.

Pamiętamy i pamiętać będziemy o ofiarach zbrodni katyńskiej i ponad półtora miliona Polaków wywiezionych na zatracenie, na Sybir i do Kazachstanu. Pamiętamy, nie w imię zemsty lecz przestrogi przed złem, totalitaryzmem i nienawiścią prowadzącą do zbrodni. W ubiegłym roku nazwiska blisko 2000 Wielkopolan, którzy stali się ofiarami stalinowskiego reżimu, umieszczono na tablicy w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Kantego w Poznaniu. Miejsce to stało się symboliczną mogiłą, przed którą modlimy się za tych, którym odmówiono prawa do godnego pochówku. To kolejny fundament  panteonu naszej narodowej pamięci, która trwa, bo kolejne pokolenia nie dają jej zgasnąć” – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, który w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego zwrócił się do zgromadzonych pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu uczestników uroczystości.

Podczas uroczystości wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann odczytał okolicznościowy list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart naszej historii. To haniebna próba zniszczenia polskiej tożsamości przez unicestwienie tego, co Polska miała najcenniejszego: wykształconych i oddanych Ojczyźnie obywateli - czytał wojewoda. W Katyniu, Charkowie, Miednoje a także innych miejscach kaźni zginęło ponad 20 tysięcy przedstawicieli polskiej elity intelektualnej. Byli to głównie oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, profesorowie, nauczyciele, lekarze, prawnicy. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku.

Obchodom organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego tradycyjnie towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. Ceremoniał wojskowy zwieńczył  Apel Pamięci, którym oddano hołd wszystkim ofiarom stalinowskiego terroru. Uroczystości pod pomnikiem zakończyła pieśń pt. „Marsz Sybiraków” i wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych. W gronie współorganizatorów wydarzenia znaleźli się: Stowarzyszenie „Katyń" w Poznaniu, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska oraz Poznański Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r."

Zdjęcia: strona internetowa www.umww.pl

Galeria - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2018

Urząd Gminy Kwilcz

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 23

64-420 Kwilcz

tel. 0048 61 29 15 065

fax 0048 61 29 15 264

e-mail: office@kwilcz.pl

Deklaracja dostępności

Telefon alarmowy 112

Pogotowie ratunkowe 999

Straż pożarna 998

Policja 997

Pogotowie energetyczne 061 295 32 08

Pogotowie gazowe 992

Uwaga - nowe numery telefonów do Urzędu Gminy!Harmonogram odbioru odpadów komunalnych - styczeń - grudzień 2021Ulgi dla przedsiębiorców w czasie epidemiiSprawdź aktualny stan powietrza